GNUnet 0.7.0b - en to sv translation catalogue (200 entries)

en: 
    Contacting `%s'.
sv: 
    Kontaktar "%s".

en: 
    Error unindexing file: %s
sv: 
    Fel vid avindexering av fil: %s

en:  Connection failed
sv:  Anslutning misslyckades

en:  Connection failed (bug?)
sv:  Anslutning misslyckades (fel?)

en:  days
sv:  dagar

en: # PING messages created
sv: # PING-meddelanden skapade

en: # bytes decrypted
sv: # byte dekrypterade

en: # bytes dropped by HTTP (outgoing)
sv: # byte kastade via HTTP (utgående)

en: # bytes dropped by TCP (outgoing)
sv: # byte kastade via TCP (utgående)

en: # bytes dropped by UDP (outgoing)
sv: # byte kastade via UDP (utgående)

en: # bytes encrypted
sv: # byte krypterade

en: # bytes received of type %d
sv: # byte mottagna av typen %d

en: # bytes received via HTTP
sv: # byte mottagna via HTTP

en: # bytes received via TCP
sv: # byte mottogs via TCP

en: # bytes received via UDP
sv: # byte mottagna via UDP

en: # bytes sent via HTTP
sv: # byte skickade via HTTP

en: # bytes sent via TCP
sv: # byte skickades via TCP

en: # bytes sent via UDP
sv: # byte skickade via UDP

en: # bytes transmitted of type %d
sv: # byte skickade av typen %d

en: # encrypted PING messages received
sv: # krypterade PING-meddelanden mottagna

en: # encrypted PING messages sent
sv: # krypterade PING-meddelanden skickade

en: # encrypted PONG messages received
sv: # krypterade PONG-meddelanden mottagna

en: # encrypted PONG messages sent
sv: # krypterade PONG-meddelanden skickade

en: # of connected peers
sv: # av anslutna parter

en: # plaintext PING messages sent
sv: # PING-meddelanden i klartext skickade

en: # plaintext PONG messages received
sv: # klartext PONG-meddelanden mottagna

en: # session keys accepted
sv: # sessionsnycklar accepterade

en: # session keys rejected
sv: # sessionnycklar vägrade

en: # session keys sent
sv: # sessionsnycklar skickade

en: # sessions established
sv: # sessioner etablerade

en: %16llu of %16llu bytes unindexed (estimating %llu seconds to completion)
sv: %16llu av %16llu byte avindexerat (uppskattar %llu sekunder till färdigställd)

en: %d files found in directory.
sv: %d filer hittades i katalog.

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

en: %s: option `%c%s' does not allow an argument
sv: %s: flagga "%c%s" tillåter inte ett argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flagga "%s" är tvetydig

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flagga "%s" kräver ett argument

en: %s: option `--%s' does not allow an argument
sv: %s: flagga "--%s" tillåter inte ett argument

en: %s: option `-W %s' does not allow an argument
sv: %s: flagga "-W %s" tillåter inte ett argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flagga "-W %s" är tvetydig

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flagga kräver ett argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

en: =	Error reading directory.
sv: =	Fel vid läsning av katalog.

en: ==> Directory `%s':
sv: ==> Katalog "%s":

en: Advertising my transport %d to selected peers.
sv: Annonserar min transport %d till valda ändpunkter.

en: Arguments mandatory for long options are also mandatory for short options.
sv: Argument som är obligatoriska för långa flaggor är också obligatoriska för korta flaggor.

en: Availability test failed for `%s' at %s:%d.
sv: Tillgänglighetstest misslyckades för "%s" vid %s:%d.

en: Available transport(s): %s
sv: Tillgängliga transport(er): %s

en: Back
sv: Tillbaka

en: CHK URI not allowed for search.
sv: CHK URI tillåts inte för sökning.

en: Can't access the service
sv: Kan inte tillgå tjänsten

en: Can't create semaphore: %i
sv: Kan inte skapa semafor: %i

en: Can't create service
sv: Kan inte skapa tjänst

en: Can't delete the service
sv: Kan inte ta bort tjänsten

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot change user/group to `%s': %s
sv: Kan inte ändra användare/grupp till "%s": %s

en: Cannot create PING, table full. Try increasing MAX_PING_PONG.
sv: Kan inte skapa PING, tabell är full. Försök att öka MAX_PING_PONG.

en: Cannot get size of file `%s'
sv: Kan inte hämta storlek på fil "%s"

en: Cannot query the CPU usage (Win 9x)
sv: Kan inte fråga efter CPU-användning (Win 9x).

en: Cannot query the CPU usage (Windows NT).
sv: Kan inte fråga efter CPU-användning (Windows NT).

en: Collection stopped.
sv: Samling stoppad.

en: Command `%s' requires an argument (`%s').
sv: Kommando "%s" kräver ett argument ("%s").

en: Command `%s' requires two arguments (`%s' and `%s').
sv: Kommando "%s" kräver två argument ("%s" och "%s").

en: Configuration or GNUnet version changed.  You need to run `%s'!
sv: Konfiguration eller version av GNUnet ändrad.  Du behöver köra "%s"!

en: Could not access namespace information.
sv: Kunde inte komma åt namnrymdsinformation.

en: Could not rename file `%s' to `%s': file exists
sv: Kunde inte byta namn på fil "%s" till "%s": filen existerar

en: Create new pseudonyms, delete pseudonyms or list existing pseudonyms.
sv: Skapa nya pseudonymer, ta bort pseudonymer eller lista existerande pseudonymer.

en: Created entry `%s' in namespace `%s'
sv: Skapade post "%s" i namnrymd "%s"

en: Creating new hostkey (this may take a while).
sv: Skapar ny värdnyckel (det här kan ta en stund).

en: DEBUG
sv: FELSÖKNING

en: Decrypted content does not match key. This is either a bug or a maliciously inserted file. Download aborted.
sv: Dekrypterat innehåll stämmer inte med nyckeln. Det är antingen ett fel eller en fil inlagd med onda avsikter. Hämtning avbruten.

en: Done creating hostkey.
sv: Klar med skapandet av värdnyckel.

en: Download files from GNUnet.
sv: Ladda ner filer från GNUnet.

en: ERROR
sv: FEL

en: Error
sv: Fel

en: Error accessing local security policy
sv: Fel vid åtkomst av lokal säkerhetspolicy

en: Error changing the permissions of the GNUnet directory
sv: Fel vid ändring av rättigheterna på GNUnet-katalogen

en: Error creating user
sv: Fel vid skapandet av användare

en: Error deleting pseudonym `%s' (does not exist?).
sv: Fel vid borttagning av pseudonym "%s" (existerar den?).

en: Error downloading: %s
sv: Fel vid nedladdning: %s

en: Error: can't create service: %s
sv: Fel: kan inte skapa tjänst: %s

en: Error: can't delete service: %s
sv: Fel: kan inte ta bort tjänst: %s

en: Existing hostkey in file `%s' failed format check, creating new hostkey.
sv: Existerande värdnyckel i filen "%s" felade vid formatkontroll, skapar en ny värdnyckel.

en: FATAL
sv: ÖDESDIGER

en: Failed to connect to gnunetd.
sv: Misslyckades att ansluta till gnunetd.

en: Failed to initialize `%s' service.
sv: Misslyckades att initiera tjänsten "%s".

en: Failed to read friends list from `%s'
sv: Misslyckades att läsa kompislista från "%s"

en: Failed to start collection.
sv: Misslyckades att starta samling.

en: Failed to stop collection (not active?).
sv: Misslyckades att stoppa samling (inte aktiv?).

en: File `%s' does not contain a pseudonym.
sv: Filen "%s" innehåller ingen pseudonym.

en: File `%s' has URI: %s
sv: Fil "%s" har URI: %s

en: File format error (not a GNUnet directory?)
sv: Filformatsfel (inte en GNUnet-katalog?)

en: File stored as `%s'.
sv: Fil lagrad som "%s".

en: Format of pseudonym `%s' is invalid.
sv: Formatet på pseudonym "%s" är ogiltig.

en: GNUnet configuration
sv: GNUnet-konfiguration

en: Help
sv: Hjälp

en: I am peer `%s'.
sv: Jag är ändpunkt "%s".

en: Initialization for indexing file `%s' failed.
sv: Initiering av indexering av fil "%s" misslyckades.

en: Initialization of plugin mechanism failed: %s!
sv: Initiering av insticksmekanism misslyckades: %s!

en: Invalid format for IP: `%s'
sv: Ogiltigt format för IP: "%s"

en: Invalid network notation ('/%d' is not legal in IPv4 CIDR).
sv: Ogiltig nätverksnotation ("/%d" är inte giltig i IPv4 CIDR).

en: Invalid network notation (does not end with ';': `%s')
sv: Ogiltig nätverksnotation (slutar inte med ";": "%s")

en: Keywords for file `%s':
sv: Nyckelord för fil "%s":

en: LOC URI not allowed for search.
sv: LOC URI tillåts inte för sökning.

en: Listed %d matching entries.
sv: Listade %d matchande poster.

en: Make files available to GNUnet for sharing.
sv: Gör filer tillgängliga via utdelning till GNUnet.

en: Message details: %u: length %d, priority: %d
sv: Detaljer om meddelande: %u: längd %d, prioritet: %d

en: Message from `%s' discarded: invalid format.
sv: Meddelande från "%s" kastades bort: ogiltigt format.

en: NOTHING
sv: INGET

en: Namespace `%s' created (root: %s).
sv: Namnrymd "%s" skapad(rot: %s).

en: No
sv: Nej

en: No keywords specified!
sv: Inga nyckelord angivna!

en: No network interfaces defined in configuration section `%s' under `%s'!
sv: Inga nätverksgränssnitt angivna i konfigurationssektionen "%s" under "%s"!

en: No transport of type %d known.
sv: Ingen transport av typ %d är känd.

en: Not enough arguments. You must specify a GNUnet file URI
sv: Inte tillräckligt med argument. Du måste ange en URI till en GNUnet-fil

en: Output format not known, this should not happen.
sv: Utdataformat är inte känt, detta bör inte hända.

en: Peer `%s' with trust %8u and address `%s'
sv: Motpart "%s" med pålitlighet %8u och adress "%s"

en: Perform directory related operations.
sv: Genomför katalogrelaterade operationer.

en: Print information about GNUnet peers.
sv: Skriv ut information om GNUnets motparter.

en: Print statistics about GNUnet operations.
sv: Skriv ut statistik om GNUnet-operationer.

en: Pseudonym `%s' deleted.
sv: Pseudonym "%s" togs bort.

en: Renaming of file `%s' to `%s' failed: %s
sv: Namnbyte på fil "%s" till "%s" misslyckades: %s

en: SMTP filter string to long, capped to `%s'
sv: SMTP-filtersträng för lång, kapad till "%s"

en: Search GNUnet for files.
sv: Sök GNUnet efter filer.

en: Service deleted.
sv: Tjänst borttagen.

en: Starts the gnunetd daemon.
sv: Startar gnunetd-demonen.

en: Syntax error in configuration file `%s' at line %d.
sv: Syntaxfel i konfigurationsfil "%s" på rad %d.

en: Testing transport(s) %s
sv: Testar transport(er) %s

en: This version of Windows does not support multiple users.
sv: Denna version för Windows har inte stöd för flera användare.

en: This version of Windows doesn't support services.
sv: Denna version av Windows har inte stöd för tjänster.

en: Time:
sv: Tid:

en: Tool to setup GNUnet.
sv: Verktyg för att ställa in GNUnet.

en: URI `%s' invalid for gnunet-download.
sv: URI "%s" ogiltig för gnunet-download.

en: Unable to create user account:
sv: Kunde inte skapa användarkonto:

en: Unable to save configuration file `%s':
sv: Kunde inte spara konfigurationsfil "%s":

en: Unindex files.
sv: Avindexera filer.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error while creating a new user
sv: Okänt fel vid skapandet av ny användare

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unsupported command `%s'.  Aborting.
sv: Kommando "%s" stöds ej.  Avbryter.

en: Up
sv: Upp

en: Updates GNUnet datastructures after version change.
sv: Uppdaterar GNUnets datastruktur efter versionsändring.

en: Updating data for module `%s'
sv: Uppdaterar data för modul "%s"

en: Uptime (seconds)
sv: Upptid (sekunder)

en: Use --help to get a list of options.
sv: Använd --help för att få en lista på flaggor.

en: WARNING
sv: VARNING

en: Welcome to GNUnet!
    
    This assistant will ask you a few basic questions in order to configure GNUnet.
    
    Please visit our homepage at
    	http://gnunet.org/
    and join our community at
    	http://gnunet.org/drupal/
    
    Have a lot of fun,
    
    the GNUnet team
sv: Välkommen till GNUnet!
    
    Denna assistant kommer att fråga dig några enkla frågor för att konfigurera GNUnet.
    
    Vänligen besök på webbplats på
    	http://gnunet.org/
    och gå med i vår gemenskap på
    	http://gnunet.org/drupal/
    
    Ha det så kul,
    
    the GNUnet team

en: Yes
sv: Ja

en: You must pass a number to the `%s' option.
sv: Du måste skicka med ett nummer till flaggan "%s".

en: You must specify a receiver!
sv: Du måste ange en mottagare!

en: `%s' connected to `%s'.
sv: "%s" ansluten till "%s".

en: `%s' failed at %s:%d with error: %s
sv: "%s" misslyckades vid %s:%d med fel: %s

en: `%s' failed on file `%s' at %s:%d with error: %s
sv: "%s" misslyckades för fil "%s" vid %s:%d med fel: %s

en: `%s' failed.  Is `%s' a file?
sv: "%s" misslyckades.  Är "%s" en fil?

en: `%s' failed. Terminating connection to client.
sv: "%s" misslyckades. Terminerar anslutning till klient.

en: `%s' is not a file.
sv: "%s" är inte en fil.

en: `%s' is not connected to any peer.
sv: "%s" är inte ansluten till någon ändpunkt.

en: `%s' registering client handler %d
sv: "%s" registrerar klienthandtag %d

en: `%s' registering client handler %d and %d
sv: "%s" registrerar klienthandtagen %d och %d

en: `%s' registering handler %d
sv: "%s" registrerar handtag %d

en: `%s' registering handler %d (plaintext and ciphertext)
sv: "%s" registrerar handtag %d (klartext och kryptotext)

en: `%s' registering handlers %d %d %d
sv: "%s" registrerar handtag %d %d %d

en: `%s' registering handlers %d %d (plaintext and ciphertext)
sv: "%s" registrerar handtag %d %d (klartext och kryptotext)

en: `%s' selected %d out of %d messages (MTU: %d).
sv: "%s" valda %d av %d meddelanden (MTU: %d).

en: `%s' startup complete.
sv: "%s" uppstart klar.

en: `%s': Could not connect.
sv: "%s": Kunde inte ansluta.

en: `%s': Could not disconnect.
sv: "%s": Kunde inte koppla ned.

en: `%s': Could not send.
sv: "%s": Kunde inte skicka.

en: `%s': Did not receive message within %llu ms.
sv: "%s": Mottog inte meddelande inom %llu ms.

en: allows clients to determine gnunetd's configuration
sv: tillåter klienter att fastställa gnunetds konfiguration

en: allows mapping of the network topology
sv: tillåter kartläggning av nätverkstopologin

en: be verbose
sv: var informativ

en: create a new pseudonym under the given NICKNAME
sv: skapa en ny pseudonym under angivet SMEKNAMN

en: delete the pseudonym with the given NICKNAME
sv: ta bort pseudonymen med angivet SMEKNAMN

en: download a GNUnet directory recursively
sv: hämta en GNUnet-katalog rekursivt

en: enables (anonymous) file-sharing
sv: aktiverar (anonym) fildelning

en: enables P2P-chat (incomplete)
sv: aktiverar P2P-chatt (ej komplett)

en: even if gnunetd is running on the local machine, force the creation of a copy instead of making a link to the GNUnet share directory
sv: även om gnunetd körs på den lokala maskinen, tvinga fram skapandet av en kopia istället för att göra en länk till GNUnets utdelade katalog

en: keeps statistics about gnunetd's operation
sv: behåller statistik om gnunetds operation

en: libgcrypt has not the expected version (version %s is required).
sv: libgcrypt har inte den förväntande versionen (version %s krävs).

en: message size
sv: meddelandestorlek

en: number of iterations
sv: antal iterationer

en: number of messages in a message block
sv: antal meddelanden i ett meddelandeblock

en: number of messages to use per iteration
sv: antal meddelanden att använda per iteration

en: output in gnuplot format
sv: utdata i gnuplot-format

en: print a value from the configuration file to stdout
sv: skriv ut ett värde från konfigurationsfilen till standard ut

en: print the version number
sv: skriv ut versionsnummer

en: print this help
sv: skriv ut denna hjälp

en: prints supported protocol messages
sv: skriver ut stödda protokollmeddelanden

en: run as user LOGIN
sv: kör som användare LOGIN

en: run in client mode (for getting client configuration values)
sv: kör i klientläge (för att hämta värden från klientkonfiguration)

en: send COUNT messages
sv: skicka ANTAL meddelanden

en: send messages with SIZE bytes payload
sv: skicka meddelanden med STORLEK bytes nyttolast

en: specifies after how many MS to time-out
sv: anger timeout efter antal MS

en: specifies which TRANSPORT should be tested
sv: anger vilken TRANSPORT som ska testas

en: specify host on which gnunetd is running
sv: ange värd på vilken gnunetd körs

en: specify the priority of the content
sv: ange prioritet för innehållet

en: use configuration file FILENAME
sv: använd konfigurationsfil FILNAMN

en: write the file to FILENAME
sv: skriv filen till FILNAMN
